اقبال چشمگیر هنردوستان از کارگاه آموزشی مجری شو شوق سخن

نقالی در سه‌شنبه‌های شاهنامه فرهنگ‌سرای ابن سینا
تیر ۲۷, ۱۳۹۸
آیین گشایش کانون دانش آموزی بنیاد فردوسی
تیر ۲۹, ۱۳۹۸

اقبال چشمگیر هنردوستان از کارگاه آموزشی مجری شو شوق سخن

اقبال چشمگیر هنردوستان از کارگاه مجری شو؛ شوق سخن

به گزارش پایگاه خبری شاهنامه، کارگاه تخصصی مجری شو؛ شوق سخن به کوشش بنیاد فردوسی، موسسه فردوسی توسی و گروه فرهنگی هنری در آغوش سیمرغ برای نخستین بار در کشور به میزبانی خانه موزه استاد معین و استاد امیرجاهد در تهران ۲۰ و ۲۱ تیرماه ۱۳۹۸ به مدت ۱۰ ساعت برگزار شد.
کارگاه مجری شو شوق سخن با اقبال چشمگیر هنردوستان از سراسر ایران رو به رو شد و میزبان هنرجویان مجری در همه رده سنی کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال از ۵ سال تا ۶۰ سال و از شهرهای گوناگون استان‌های لرستان، همدان، ایلام، قزوین و تهران بود.
در آیین گشایش این کارگاه آموزشی، مدرسان دوره مهندس یاسر موحدفرد (دبیرکل بنیاد فردوسی و مدیرعامل موسسه فردوسی توسی) و محمدرضا حق‌دوست (سرپرست گروه فرهنگی هنری در آغوش سیمرغ) در زمینه هدف‌های آموزشی اجرای طرح مجری شو شوق سخن با ارایه دوره مصاحبه تلویزیونی به گونه کارگاهی در شهرهای گوناگون ایران توضیح دادند و با معرفی تک تک هنرجویان با روش‌های نوین، فضای صمیمانه‌ای در این کارگاه آموزشی حاکم گشت.
پس از برگزاری آیین گشایش، هنرجویان در دو رده سنی کودک و نوجوان با تدریس تخصصی مهندس یاسر موحدفرد و رده سنی جوان و بزرگسال با تدریس محمدرضا حق‌دوست (سیمرغ) تفکیک شدند.
گفتنی است با هنرجویان کودکان و نوجوانان به طور تخصصی نقالی، شاهنامه خوانی، شعرخوانی، هماهنگی بدن و بیان و اجرا همراه با بهره گیری از فرهنگ و ادب پارسی تمرین داده شد. مهندس یاسر موحدفرد با اصطلاح مجری بازی با کودکان مباحث مقدماتی فن بیان را تمرین کرد و با تعیین سطح آموزشی و برگزیدن سه سرگروه هنری برای گروه‌های سنی خردسال تا نوجوان روشی جذاب همراه با بازی خلاق را آغاز کرد از جمله ویژگی این دوره امکان حضور همه اعضای خانواده در کنار هنرجویان بود به گونه‌ای که کودکان خردسال همراه هنرجویان هم امکان حضور در دوره مجری شو کودکان را داشتند به همین روی خردسالان از رده سنی ۳ سال تا نوجوانان ۱۳ سال در بخش کودکان و نوجوانان با مجری بازی در کارگاه و محوطه تاریخی خانه موزه استاد معین و استاد امیرجاهد اجرای شادمانه و رسمی را آموزش دیدند.
در کارگاه جوانان و بزرگسالان، محمدرضا حق‌دوست به تدریس اصول فن بیان از جمله ریتم، تمپ، آکسان و مونوتن پرداخت و برپایه آموزش بدن و بیان تاتری و مباحث سخنوری را ارایه کرد.
در بخش بزرگسالان مباحث روان‌شناسی، فلسفه، سبک شناسی، رئالیسم در هنر و تاثیرات رئالیسم دینی بررسی شد.
از دیگر فعالیت‌های کارگاه تخصصی مجری شو؛ شوق سخن، تمرین کارگروه ریزبرنامه نویسی (کنداکتور نویسی) بود که در بزرگ‌ترین کارگاه خانه موزه استاد معین برگزار شد و هنرجویان در گروه‌های دو نفره به طراحی یک همایش، معرفی عوامل اجرایی، کنداکتور و ریز برنامه نویسی و چگونگی جذب اسپانسر پرداختند. سپس تک به تک هنرجویان با تمرین روخوانی صحیح از مقدمه برخوانی “کارنامه بندار بیدخش” اثر بهرام بیضایی و اشعار مولانا خود را برای حضور در بخش رقابتی آماده کردند و یک آزمون عملی خوش آمدگویی مجری از همه هنرجویان بزرگسال گرفته شد.
در پایان این کارگاه آموزشی در تاریخ ۲۱ تیرماه ۱۳۹۸ در محوطه تاریخی خانه موزه استاد معین با حضور پرشور هنرجویان مجری، پس از برگزاری کارگاه دو روزه ۱۰ ساعته آموزشی، بخش رقابتی همراه با داوری و استعدادیابی مجریان انجام شد.
نخست دو گروه چهار نفره در رده سنی کودک و نوجوان اجرای اشعار “آرش” و “شهریار” را به صورت هم‌خوانی گروهی اجرا نمودند. پس از اجرای کودکان و نوجوانان با تدریس مهندس یاسر موحدفرد، گواهینامه معتبر دوره مقدماتی مجری شو شوق سخن در رشته مصاحبه تلویزیونی با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ویژه کودک و نوجوان توسط دو مدرس اهدا شد.
هنرجویان بزرگسال با ارایه روخوانی متن‌های ادبی، فن بیان و خوش آمدگویی ابتدایی مجریان به اجرا پرداختند. سپس همه هنرجویان جوان و بزرگسال با تدریس محمدرضا حقدوست از سوی دو مدرس این کارگاه آموزشی، گواهینامه پایان دوره مقدماتی در رشته مصاحبه تلویزیونی زیر نظر موسسه فرهنگی و هنری فردوسی توسی با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کردند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عاداد زیر را محاسبه کنید. من ربات نیستم *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.