گزارش تصویریموسیقی و تجسمی

رونمایی از موسیقی و نماهنگ رسمی جام جهانی ۲۰۲۲ با نمایش فرهنگ پهلوانی ایرانی آندرانیک تیموریان و حمید استیلی

خبرنگار: یاسر موحدفرد

به گزارش اختصاصی پایگاه خبری شاهنامه

رونمایی از موسیقی و نماهنگ رسمی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر با نمایش بازی جوانمردانه و فرهنگ پهلوانی ایرانی آندرانیک تیموریان و حمید استیلی و بازی منصفانه ستارگان جهانی در آیین قرعه‌کشی جام جهانی فوتبال انجام شده است.
فدراسيون جهانی فوتبال (فیفا) از موسیقی و نماهنگ رسمی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در پایگاه اینترنتی رسمی خود هم رونمایی کرده است.
Hayya Hayya «حایا حایا» یا «با هم بهتریم» نام موسیقی رسمی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر است که پیش از آیین رسمی قرعه‌کشی جام جهانی فوتبال در دوحه رونمایی شد. بهره‌گیری از تصویرهایی از بازی‌های جوانمردانه ایرانی و بازیکنانی هم‌چون آندرانیک تیموریان و حمید استیلی مربوط به جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۰۶ در این نماهنگ رسمی دیده می‌شود.
گفته می‌شود در این نماهنگ خواننده‌ای که بانوی قطری معرفی شده هم ایرانی‌نژاد بوده که اصالت شیرازی دارد و با پوششی ایرانی با زیورهای قطری همراه با دف‌نوازی گروهی بانوان قطری با پوشش اسلامی جلوه‌گر شده است.
شایان ذکر است در این نماهنگ پرچم برخی کشورها هم بهره‌گیری شده اما نشانی از پرچم ایران دیده نمی‌شود که جای پرسش‌ دارد که بهره‌گیری گزینشی از برخی پرچم‌ها چگونه از سوی فیفا اجازه داده شده در حالی که ۲۹ تیم ملی فوتبال کشورها از جمله ایران حضورشان قطعی شده و قرعه‌کشی رسمی هم شده و تنها ۳ کشور دیگر در مسابقه‌های به اصطلاح پلی‌آف حضورشان به زودی مشخص خواهد شد؛
بدین روی این حق برای همه ۳۲ کشور حاضر در جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر وجود دارد تا در نماهنگ رسمی این جام جهانی فوتبال، نماد اصلی کشورشان که همان پرچم این کشورها است، حتما در نماهنگ پایانی و تکمیلی جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر بهره‌گیری شود.
آهنگ رسمی جام جهانی قطر «حایا حایا» یا «با هم بهتریم» نام دارد از سوی ترینیداد کارادونا، داویدو و عایشه به گونه مشترک خوانده شده است.
این اثر بخشی از یک آلبوم موسیقی است که آهنگ‌های گوناگون آن به تدریج در ماه‌های آینده نشر می‌شود.
همکاری ترینیداد کارادونا، ستاره موسیقی آمریکایی، داویدو، نماد موسیقی آفریقایی و عایشه، خواننده قطری، «روح جام جهانی» و استراتژی شنیداری فیفا برای «گردآوری الهام‌های سراسر جهان» را بازتاب می‌دهند. به گفته کتی مداتی، مدیر بازرگانی فیفا، این ترانه با گردآوری صداهایی از قاره‌های آمریکا، آفریقا و کشورهای خاورمیانه از قاره آسیا، نمادی از همبستگی جهانی از طریق هنر موسیقی و ورزش فوتبال است.
دیگر قطعه‌های آلبوم یاد شده نیز، چنین حال‌ و هوایی دارد و با هنرنمایی برخی از خواننده‌های سرشناس جهانی از نژاد و فرهنگ کشورهای گوناگون تهیه شده است.
ترانه «با هم بهتریم»، آهنگی تلفیقی با رگه‌هایی از موسیقی «رِگِی» و «آراندبی» است که در ادامه با نوای دلنشین موسیقی کشورهای خاورمیانه همراه می‌شود.
این نخستین باری است که موسیقی متن جام جهانی شامل مجموعه‌ای از چند آهنگ گوناگون است و هنرمندان جهانی با سبک‌های متنوعی را از گوشه و کنار جهان عرضه می‌کنند.
فدراسیون جهانی فوتبال امیدوار است که با اجرای این اثرهای موسیقایی، شور و هیجان جام جهانی را به گونه یک جشن موسیقایی تا ماه نوامبر ۲۰۲۲ ادامه دهد.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + هفده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن