موسیقی و تجسمی

یادی از علی‌اصغر کردستانی در تار و تاریخ

به گزارش اختصاصی پایگاه خبری شاهنامه

خبرنگار: آرزو معروفی

تابلوی آهنگین «غەمگین و دڵ پەشێوم» اثری تازه از پروژه‌ «تار و تاریخ» است که تصویری تازه از ملودیِ جاودانه‌ علی‌اصغر کردستانی را روایت می‌کند.

آهنگ «غەمگین و دڵ پەشێوم» اثری تازه از میدیا فرج‌نژاد در قالب پروژه «تار و تاریخ» است. فرج‌نژاد این آهنگ را بر پایه ملودی معروفی از علی‌اصغر کردستانی تنظیم کرده است.
آواز این قطعه را بهمن جانسوز خوانده است.
ویدیوی این آهنگ بر مزارِ سیدعلی‌اصغر کردستانی در صلوات‌آبادِ کردستان ضبط شده است.
در ادامه یادداشتِ میدیا فرج‌نژاد درباره تابلو موزیکال «غەمگین و دڵ پەشێوم» را می‌خوانید:
«موسیقی بخش مهمی از زیست، فرهنگ و تاریخ مردم کوردستان است. نمی‌شود که به تاریخ آن سرزمین پرداخت و مشاهیر تاریخ ساز موسیقی‌اش را نادیده گرفت و در این میان نام علی‌اصغر کردستانی هم‌چون ستاره‌ای نورانی می‌درخشد. خواننده‌ای توانا با صدایی جادویی، گستره صوتی عجیب، لحن خودویژه و تحریرهای شگفت‌انگیز که بارها و بارها زنده‌یاد استاد محمدرضا شجریان به آن اشاره کردند. روایت‌هایی در زمینه توانایی‌های‌اش بسیار است. عباس کمندی در کتاب‌اش می‌نویسد: هنگامی‌که اصغر در حضور موسیقی‌دانان و پس از قمرالملوک وزیری خواند، همگان شگفت‌زده شدند.
روایت‌های فراوانی هست از این‌که وقتی‌ او می‌خوانده فرسنگ‌ها دورتر صدای‌اش شنیده می‌شده و مردم را گرد هم می‌آورده است.
بیست و پنج سال پیش بود که در سنندج با پسری آشنا شدم بوشهری که سال‌ها بود در سنندج و بانه زندگی می‌کرد و عاشق فرهنگ کوردستان بود. پسری در نخستین دیدار همین قطعه را روی کوه آبیدر برایم خواند و آن دیدار پایه دوستی طولانی ما شد. وقتی تصمیم به ضبط این قطعه گرفتم گزینه‌ دیگری در ذهنم جز بهمن جهانسوز نمی‌گنجید.
میکس و مسترینگ این آهنگ را احمد میرمعصومی انجام داده و کارگردانی و تدوین برعهده‌ مرتضی حاج‌محمدی بوده است.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + چهارده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن