موسیقی و تجسمی

با همکاری مرکز منطقه‌ای «یونسکو» و نگارخانه «وَرد»؛ نمایشگاه جهانی عکس «کراس»

خبرنگار: منصور جهانی

به گزارش اختصاصی پایگاه خبری شاهنامه‌نیوز
مرکز مطالعات منطقه‌ای پاسداری از میراث فرهنگی ناملوس در آسیای غربی و مرکزی با نظارت «یونسکو» UNESCO با همکاری نگارخانه «وَرد» و با دبیری «کیوان شمشیربیگی» نمایشگاه جهانی عکس «کراس» را با موضوع «لباس کُردی» با حضور عکاسان کشورهای گوناگون برگزار می‌کند.
مسابقه عکاسی «کراس» CRAS در تلاش است تا یکی از جامع‌ترین و گسترده‌ترین منابع تصویری از دستاوردهای عکاسی فرهنگ و هنر پوشاک را در سراسر جهان فراهم آورد تا عکاسانِ پوشاک در همه‌ سطح‌ها، امکان عرضه و ارایه‌ اثرهای خلاقانه و حرفه‌ای خود را در این زمینه داشته باشند. عکاسان با نگاهی زیباشناسانه، کوشیده‌اند تا شُکوه و تنوع لباس کُردی را در قالب یک مسابقه عکاسی در سطح بین‌المللی، مستندسازی و ثبت نمایند. گردآوری و نمایش این اثرها، شرایطی را فراهم‌ می‌سازد تا مواد پژوهشی مناسب برای پژوهشگران فراهم شده و با گزارشی جامع از وضعیت لباس اقوام کُرد در مجامع بین‌المللی، مسیر برای معرفی آن به عنوان گنجینه میراث فرهنگی ناملموس تسهیل شود.
این رویداد فرهنگی ـ هنری در سال ۱۴۰۰ با تشکیل دبیرخانه ثابتی در محل گالری «وَرد» تهران، فراخوان برخط (آنلاین) خود را به سه زبان انگلیسی، فارسی و کُردی در اینستاگرام پخش کرد و پس از دو گام تمدید زمان فراخوان، موفق شد پذیرای ۴۰۲۰ اثر از ۶۱۰ عکاس باشد که با رویکردهای گوناگون پوشاک کُردی را به تصویر کشیده بودند. داوری اثرهای رسیده را سیف‌اله صمدیان، بهرام کلهرنیا، مسعود زنده‌روح کرمانی، چیا جبری و رضا سجودی بر عهده داشتند. از میان ۹۲۵ اثر که به گام پایانی داوری راه پیدا کردند سرانجام ۶۵ اثر برتر به گام نمایشگاه راه یافتند.
در فراخوان بین‌المللی نمایشگاه عکس «کراس» یادآور شده بود که پوشاک یکی از بارزترین و مهم‌ترین نمادهای فرهنگی و مظاهر تمدن‌ها است. پوشش را می‌توان مشخص‌ترین نشانه‌‌ فرهنگی یک جامعه دانست که به سرعت با تأثیر پدیده‌های فرهنگ‌پذیری قرار می‌گیرد. پوشاک همواره نشانگر بخش عظیمی از نیازهای مادی و معنوی انسان‌ها بوده چرا که دانشِ فرهنگی، تصورها، تفکرها و جهان‌بینی یک گروه انسانی را نشان می‌دهد. محیط زیست طبیعی، گونه زندگی، روابط و منزلت‌های اجتماعی و مواد و مصالح موجود در محیط زندگی انسان‌ها در شکل‌گیری پوشش آنها تاثیرگذار است.
با استناد به آن‌چه که سیاحان در سفرنامه‌های‌شان آورده‌اند، پوشاک کُردی یکی از زیباترین، پوشیده‌ترین و متنوع‌ترین پوشش‌هایی است که در سطح فرهنگ مردم دنیا می‌توان یافت؛ گونه‌های پوشش‌، رنگارنگی، اهمیت به خوش‌پوشی، همراه با زیبایی و گونه‌گونی شگفت‌انگیز جغرافیایی منجر به کم‌نظیری پوشاک کُردی در میان مردم‌های جهان شده است. کارکردهای گوناگون پوشاک کُردی از نظر فرهنگی و اجتماعی در جشن‌ها و آیین‌ها و هم‌چنین پراکندگی شگرف آن در اقلیم‌ها و سرزمین‌های فراوان ما را بر آن داشته تا از دریچه هنر به آن نگاه کنیم. «کراس» با فراخوان عکاسان جهان به این پروژه، قصد دارد گوشه‌ای از زیبایی‌های این پوشش کهن را در قالب نمایشگاه جهانی عکس «کراس» برگزار نماید.
نمایشگاه اثرهای برگزیده «کراس» با دبیری «کیوان شمشیربیگی» و هم‌چنین با آثاری از عکاسان کشورهای گوناگون مهر ماه ۱۴۰۱ به میزبانی موزه ملی ایران برگزار خواهد شد. نام عکاسان برتر این رویداد هنری به زودی اعلام می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × چهار =

دکمه بازگشت به بالا
بستن