سینما و تئاتر

اکران جهانی «خانه خاموش»

خبرنگار:منصور جهانی

به گزارش پایگاه خبری شاهنامه‌نیوز

رییس جشنواره بین‌المللی فیلم «ایدفا» در نشست خبری این رویداد معتبر سینمایی درباره فیلم مستند «خانه خاموش» ساخته مشترک «فرناز جورابچیان» و «محمدرضا جورابچیان» گفت: «خانه خاموش» آینه‌ای از تاریخ معاصر ایران در چند دهه اخیر است و ما معتقدیم که سراسر جهان آن را تماشا خواهند کرد؛ چون به شدت هنرمندانه ساخته شده است.

فیلم مستند «خانه خاموش» به کارگردانی مشترک «فرناز جورابچیان» و «محمدرضا جورابچیان» با تدوین «هایده صفی‌یاری» و محصول مشترک کشورهای ایران، فرانسه، کانادا، قطر و فیلیپین در نخستین حضور بین‌المللی خود در هفت سانس مختلف در بخش «مسابقه اصلی» در سی و پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند آمستردام ـ «ایدفا» IDFA در کشور هلند به نمایش در می‌آید و یکی از نامزدهای دریافت جایزه بهترین مستند اول این رویداد معتبر سینمایی است و با ۱۲ فیلم مستند دیگر از کارگردانان کشورهای گوناگون برای کسب جایزه بهترین مستند «مسابقه بین‌الملل» به رقابت می‌پردازد.

رییس جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «ایدفا» در نشست خبری این رویداد معتبر سینمایی درباره «خانه خاموش» گفت: «فرناز و محمدرضا جورابچیان از ایران، ما را به خانه آبا و اجدادی خود می‌برند. فیلمی بسیار بالغ به نوعی یک حماسه، خانه‌ای با صد سال قدمت در شهر تهران از کشور ایران، خانه‌ای متعلق به طبقه بالاتر از متوسط، خانواده‌ای که سه نسل از آن در آنجا زندگی کردند. داستان افرادی که در آن خانه زندگی کردند؛ آینه‌ای از تاریخ معاصر ایران در چند دهه اخیر. سفری عمیقاً احساسی که ما را به بخش یا جنبه‌ای از ایران امروز می‌برد که به نظر من، بسیار روشنگرانه است؛ چون ما به ندرت، چنین چیزی را می‌بینیم و تصویری که ما از ایران در ذهن‌مان داریم، غالباً ناشی از منابع کلیشه‌ایی است. بنابراین، این فیلمی است که نباید از دست داد و ما معتقدیم در سراسر جهان تماشا خواهد شد؛ چون به شدت هنرمندانه ساخته شده است.»

شایان ذکر است، «خانه خاموش»  به تهیه‌کنندگی «الهه نوبخت» با کمپانی «الی ایمج» و «فرناز جورابچیان» و «محمدرضا جورابچیان» با کمپانی «F&M Productions» و با تهیه‌کنندگی مشترک «استفانی لوبرون»  Stephanie Lebrun و «جوئِل مارانان» Jewel Maranan و انجمن ملی فیلم کانادا NFB آماده نخستین اکرانی جهانی خود در جشنواره بین‌المللی فیلم «ایدفا» شده است. پخش بین‌المللی این اثر مستند، به عهده شرکت «تصویر گستر الهه پارسی» (الی ایمیج) به مدیریت الهه نوبخت است.

جشنواره بین‌المللی فیلم مستند آمستردام ـ «ایدفا»، معتبرترین جشنواره مستند جهان به شمار می‌رود که سی و پنجمین دوره آن با نمايش اثرهای مستندی از کارگردانان کشورهای گوناگون جهان در چندین بخش رقابتی و غیررقابتی از جمله بخش رقابتی اصلی «فیلم‌های بلند»، بخش رقابتی «فیلم‌های نیمه بلند»، بخش رقابتی «مستندهای دانشجویی»، بخش رقابتی «کودکان و مستند»، بخش غیررقابتی Luminous و بخش غیررقابتی Front light از روزهای ۱۸ تا ۲۹ آبان ماه ۱۴۰۱ (۹ تا ۲۰ نوامبر ۲۰۲۲) در شهر آمستردام در کشور هلند برگزار شد.

دست‌اندرکاران فیلم مستند یک‌صد دقیقه‌ای «خانه خاموش» که طی ۶ سال ساخته شده است، عبارت‌اند از:

نویسنده و کارگردان: فرناز جورابچیان و محمدرضا جورابچیان، مدیر فیلمبرداری: محمدرضا جورابچیان، تدوین: هایده صفی‌یاری، موسیقی: حامد ثابت، طراحی و ترکیب صداها: رامین ابوالصدق، صدای گفتار متن: فرناز و محمدرضا جورابچیان، طراحی پوستر و گرافیک: فرهاد فزونی، نویسنده گفتار متن: نرگس فرشی، فرناز و محمدرضا جورابچیان، مشاور رسانه‌ای: منصور جهانی، تهیه‌کنندگان: فرناز جورابچیان و محمدرضا جورابچیان، تهیه‌کنندگان مشترک: الهه نوبخت، استفانی لوبرون، جوئِل مارانان و انجمن ملی فیلم کانادا، محصول مشترک کشورهای ایران، فرانسه، کانادا، قطر و فیلیپین، سال تولید: ۲۰۲۲.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + دو =

دکمه بازگشت به بالا
سوالی برایتان پیش آماده؟ از ما بپرسید...
×
گفتگو را شروع کنید
سلام! برای چت در واتساپ بر روی هر کدام از اکانت های پشتیبانان ما که میخواهید کلیک کنید.
Whatsapp chat Whatsapp chat
شروع مکالمه
بستن