میراث و گردشگری

اصفهان میزبان دومین نمایشگاه گردش مینا برپایه هنرهای شاهنامه‌

اصفهان میزبان دومین نمایشگاه گردش مینا برپایه هنرهای شاهنامه‌
به گزارش اختصاصی پایگاه خبری شاهنامه،
انجمن مینانگاران نقش جهان از سال ۱۳۹۸ اقدام به برگزاری ۱۵ کارگاه آموزشی از سوی استادان برجسته نموده است تا مقدمه برگزاری نمایشگاه هنری شاهنامه‌ای فراهم شود.
در دوران کرونایی این نمایشگاه به تعویق افتاد و به جز موضوع شاهنامه پژوهی، موضوع دومی با نام خلاقیت هنری به بخش نمایشگاهی افزوده شد.
هنرمندان میناکار ایرانی در بهار ۱۴۰۰ با شرکت ۶۲ نفر و با ۹۱ اثر هنری در دو بخش شاهنامه پژوهی و خلاقیت هنری، ثبت نام اولیه انجام دادند که با داوری ۴۰ شرکت کننده با ۵۹ اثر به نمایشگاه هنری راه یافتند و همزمان با برپایی نمایشگاه هنری کارگاه‌های آموزشی با همکاری استادان برجسته کشوری از طریق فضای مجازی برگزار گردید.
نمایشگاه هنری یاد شده به کوشش انجمن مینا نگاران نقش جهان از آثار هنرمندان برتر ایران در دو بخش شاهنامه پژوهی و خلاقیت هنری از ۲۷ خردادماه تا ۲ تیرماه ۱۴۰۰ به میزبانی خانه تاریخی قزوینی‌های شهر اصفهان برگزار گردید.
این نمایشگاه دارای سه بخش: آیین گشایش، برگزاری نمایشگاهی و کارگاهی و آیین پایانی بود که همزمان با برگزاری نمایشگاه هنری، داوری پایانی از سوی استادان هنرهای خوشنویسی، نگارگری، فنی میناکاری، خلاقیت هنری و شاهنامه پژوهی انجام گردید.
برگزیدگان بخش شاهنامه پژوهی:
در این بخش ۹ اثر از هنرمندان مریم اقتصاد، راضیه روشنایی، آمنه جعفری، میلاد رمضانی، الهه سادات چاوشی، مهشید قدوسی، سعیده نامی شریف آباد، یلدا محمدی و حکیمه قاسمی رتبه برتر شناخته شده و ۳ نفر نخست تندیس سیمرغ میناکاری دریافت نمودند.
رتبه نخست: آمنه جعفری
رتبه دوم: یلدا محمدی
رتبه سوم:‌ میلاد رمضانی
هنرمندان راه یافته به نمایشگاه هنری در بخش شاهنامه پژوهی:
زهرا مختاری، طاهره لطفعلیان، آسیه نصر اصفهانی، مائده سمیعی، آرزو عباسی، زهرا حیدری منش، زهرا نادری، وجیه نیکنامی، مائده گلبان، آرش مولاوردی، لیلا قربانی و حمید رضا احمدی‌ (به گونه مشترک) و نرجس سلطانی.
برگزیدگان بخش خلاقیت هنری در فرم:
در این بخش ۵ اثر از هنرمندان:
هدی رستمیان، آسیه خیرالهی، مریم سلیمانی و مهشید مشکین‌فر برگزیده شده و به ۳ اثر برتر جایزه پیشکش شد.
رتبه نخست: آسیه خیرالهی
رتبه دوم: مریم سلیمانی
رتبه سوم: ناهید نادری
هنرمندان راه یافته به نمایشگاه هنری در بخش خلاقیت هنری در فرم:
هدی شیاسی، زهرا شیروانی، افسانه رضایی، مریم میرزا کریمی، منصوره مکارمی و سارا دهقانی (به گونه مشترک)، عاطفه امینی، زهره زینلی، مرجان یزدخواستی، پریسا میکلانی، سیده منیره خراشادی‌زاده و احمدرضا موذن.
گفتنی است به همه شرکت کنندگان نمایشگاه هنری در دو بخش شاهنامه پژوهی و خلاقیت هنری به رسم یادبود سپاس‌نامه پیشکش شده است.
شایان ذکر است که این نمایشگاه در بخش شاهنامه پژوهی، خیزشی بزرگ فرهنگی در زمینه صنایع دستی میناکاری بوده و آغازی برای تحول در صنایع دستی میناکاری، بازار فروش داخلی و خارجی و شناخت نیازهای مشتریان صنایع دستی در بخش خلاقیت ارزیابی شده است.
انجمن یادشده از هم اکنون برای سومین نمایشگاه گردش مینا که در سال ۱۴۰۲ با موضوع شاهنامه و خلاقیت در معماری و دکوراسیون داخلی برگزار می‌شود در حال برنامه ریزی است.
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن