گزارش تصویری

تالاب سیاه درویشان صومعه سرا تابلوی هنری خدادادی ایرانی

خبرنگار: آرین آرین‌توانا - عکاس: پریسا شکری 

تالاب سیاه درویشان صومعه سرا تابلوی هنری خدادادی ایرانی
به گزارش اختصاصی پایگاه خبری شاهنامه،
از نقاط دیدنی و خاص در شهرستان صومعه سرا می‌توان به تالاب سیاه درویشان اشاره کرد که در شمال این شهرستان قرار دارد. در اطراف این تالاب مردمی زندگی می‌کنند که شغل آن‌ها کاشت برنج، مرکبات، توتون و صیفی است و همین امر باعث شده که این تالاب از نظر اقتصادی و گردشگری اهمیت پیدا کند.
در این تالاب انواع مختلفی از پرندگان مثل کیلار، لک لک، خوتکای پر سفید و فیلوش و آبزیان زندگی می کند. ماسوله رودخان، قلعه رودخان و پسیخان از رودخانه‌های مهمی هستند که به تالاب سیاه درویشان می‌ریزند. هر ساله پرندگانی هم‌چون مثل خوتکا پر سفید، کیلار و فیلوش به شهرستان صومعه سرا مهاجرت می‌کنند و علت‌اش این است که این شهرستان در قسمت جنوب تالاب انزلی قرار دارد، از نظر بین‌المللی نیز سالانه گردشگران زیادی به این منطقه آمده و از آن‌جا بازدید می‌کنند.
تالاب درویشان ۲۳ کیلومتر از مرکز استان فاصله دارد. استان گیلان حدود ۴۰ رودخانه دارد که از این تعداد بیشتر از ۱۰ رودخانه مربوط به شهرستان صومعه سرا است، تمام این رودخانه‌ها سرچشمه‌شان از ارتفاعات ماسال و فومن است که بعد از گذشتن از چندین روستا به تالاب می‌ریزند.
برای این‌که به تالاب‌های سلکه، سیاه درویشان و نرگستان بروید ابتدا به سمت هنده خاله بروید که در دهستان هندخاله به فاصله ۱۵ کیلومتر از شهر رشت قرار دارد و یکی از مکان‌های گردشگری است که در طول سال گردشگران داخلی و خارجی زیادی از آن‌جا دیدن می‌کنند.
در طول مسیر درختان صنوبر و شالیزارهای برنج فراوانی دیده می‌شود. برای این‌که به سیاه درویشان بروید ابتدا از پل رودخانه که در فاصله ۵ کیلومتری از روستای سیاه درویشان است بگذرید و سپس سوار بر قایق به سمت تالاب حرکت کنید. پس از تالاب انزلی سیاه درویشان و نرگستان صومعه سرا است که سازمان محیط زیست از آن‌ها پاسداری می‌کند.
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − شش =

دکمه بازگشت به بالا
بستن